Podłoga z amortyzacją do sal treningowych

Podłoga z amortyzacją do sal treningowych

Turnieje walk historycznych przyciągały coraz więcej odtwórców historycznych i entuzjastów sportów walki iż w końcu przerodziły się w oficjalną dyscyplinę sportową, posiadającą własną ligę oraz regularne rozgrywki. Wszystkie eventy odbywały się na dużych halach sportowych, jak również na imprezach historycznych, i od jakiegoś czasu były również organizowane w kraju. Byliśmy bodaj jedną z pierwszych drużyn, którym zaproponowano organizację takiego eventu, z racji posiadania własnego obiektu sportowego.

Nawierzchnia do sportów walki

amortyzująca nawierzchnia sportowaNasza sala była jednak niewielka, gdyż należała wcześniej do już nie istniejącej siłowni w mieście, którą kilka lat temu zamknięto. Nie nadawała się jednak do organizacji turniejów, z powodu dość miernego stanu technicznego. Zwłaszcza podłogi były niedopasowane do tego rodzaju aktywności sportowej, gdyż należały do dość prostych, i niezbyt wytrzymałych. Pojedynki w pełnym opancerzeniu, zwłaszcza butach pancernych, mogłyby oznaczać ogromne uszkodzenia podłóg i konieczność natychmiastowych napraw czy wymiany. Zdecydowaliśmy się więc zamienić całą podłogę na bardziej nowoczesną, a wybraną przez nas została amortyzująca nawierzchnia sportowa, przeznaczona do używania podczas imprez sportów walki. Tworzywo sztuczne, z jakiego podłoga została wykonana znosiło bardzo dobrze wszelkie uszkodzenia, nie było podatne na ścieranie, a w razie jakichkolwiek uszczerbków, segmenty mogły być wymienione bardzo łatwo. Jednocześnie, warstwy tworzywa amortyzowały upadki i pochłaniały większość siły uderzenia, co zapobiegało możliwości doznania kontuzji po upadku, zwłaszcza podczas walki w zbrojach, które ważyły zdecydowanie dużo. Podłoga posiadała gładką fakturę, aczkolwiek nie była śliska, z racji przeznaczenia do konkretnej dyscypliny sportu. Już podczas pierwszych testów w salonie, w którym zamawialiśmy podłogę zauważyliśmy, iż wszelkie manewry są na niej bardzo łatwe do wykonania, a ryzyko utraty równowagi niewielkie.

Nawet podczas wykonywania innych rodzajów aktywności fizycznej, owa podłoga posiadała te same zalety, spośród których bodaj najważniejszą była właśnie wytrzymałość i odporność na najgorsze uszkodzenia. W przeciwieństwie do większości rodzajów podłóg, przeznaczonych do użytku w obiektach sportowych, nawierzchnia przez nas wybrana była również zdecydowanie prosta do położenia, i nie wymagała bardzo dużego nakładu pracy. Całość prac nad jej położeniem nie zajęła nam więcej niż dwa tygodnie, więc mogliśmy tym więcej czasu przeznaczyć na organizację eventu.