Pomysły na zabawy węchowe dla psa

Pomysły na zabawy węchowe dla psa

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym zmysłem u naszych czworonożnych przyjaciół – psów jest węch. Ważne, aby stale go rozwijać poprzez wspólną zabawę. Przynosi ona mnóstwo korzyści, które nawet właściciele odczują na własnej skórze w postaci bardziej zrównoważonego pupila. Dostarczają one psu mnóstwa pracy umysłowej, która jest znacznie ważniejsze dla czworonogów niż zwykły spacer. Pamiętajmy jednak, że jak we wszystkich dziedzinach życia ważna jest równowaga, dlatego obie te aktywności powinny zostać wprowadzone do życia naszego pupila.

Zastosowanie gotowych zabawek w aktywnościach węchowych

filcowe zabawki węchowePsi nos potrafi rozpoznać tysiące różnych zapachów. Nie bez powodu zwierzęta te biorą udział w poszukiwaniu zagubionych ludzi czy wykrywaniu narkotyków. Szukanie przedmiotów za pomocą węchu pozwala na aktywność naturalnych instynktów naszego psa. Są one bowiem stworzone do aktywności związanych z poznawaniem nowych miejsc i tropieniem oraz zdobywaniem jedzenia. Jeśli wszystkie instynkty zostaną zaspokojone pies będzie spełniony oraz spokojny. Wbrew pozorom praca umysłowa jest niezwykle męcząca, dlatego szczególnie polecana jest pupilom, które mają problemy z rozładowaniem nadmiaru energii. Sama zabawa nie wymaga od właścicieli zbyt dużego zaangażowania, warto więc skorzystać z niej kiedy nasz pies domaga się uwagi, a my kompletnie nie mamy na nią siły. Sprawdzi się doskonale kiedy nasza aktywność jest przymusowo ograniczona. Będzie zatem idealna na długie zimowe wieczory, kiedy minusowa temperatura na zewnątrz działa niekorzystnie na wielu czworonogów. Propozycji zabaw z użyciem zmysłu węchu możemy odnaleźć mnóstwo. Jeśli po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na tego typu aktywność warto zacząć od czegoś prostszego, co nie będzie zbyt skomplikowane dla naszego czworonożnego przyjaciela. Może to być więc zabawa polegająca na ukryciu ulubionego przysmaku w dłoni. Po pokazaniu obu zaciśniętych dłoni wydajemy wówczas komendę szukaj. Kiedy pies wskaże łapką bądź nosem dłoń otwieramy ją. Jeśli wskaże odpowiednią otrzymuje wówczas w nagrodzie smakołyk. Jeśli pies załapie na czym polega zabawa, warto stopniowo wprowadzać utrudnienia np. filcowe zabawki węchowe, które możemy znaleźć w sklepach zoologicznych zarówno stacjonarnych jak i internetowych.

Gotowe zabawki węchowe pozwalają nam ominąć etap wymyślania zabawy i jej tworzenia. Produkty te są wykonane z materiału, który jest w pełni bezpieczny dla psa. Pamiętajmy również, aby wielkość zabawki była dostosowana do naszego psa. Zbyt małe elementy mogą bowiem stanowić zagrożenie, kiedy znajdzie się w pyszczku czworonoga.