Praktyczne wyposażenie kempingu

Praktyczne wyposażenie kempingu

Własna przyczepa kempingowa to niemalże nieograniczone możliwości podróżowania. Wygoda własnego lokum podczas podróży, niezależnie od tego gdzie i kiedy się zatrzymamy, daje nam komfort podróżowania nieporównywalny z żadnym innym. Jednak aby nasz kemping był naprawdę wygodny musi posiadać wszystko, czego będzie nam trzeba podczas drogi. Jak wyposażyć przyczepę i jakie instalacje powinny się w niej znajdować, aby podróżowanie było komfortowe?

Instalacje niezbędne w kempingu

pompy wody do kempinguTo, co będzie znajdowało się w naszym kempingu zależy nie tylko od naszych możliwości finansowych (chociaż to one głównie determinują nasze wybory) ale także od pojemności (wielkości) samej przyczepy lub samochodu. Dlatego już podczas zakupu konkretnego modelu warto się zastanowić, czy dysponuje on odpowiednią przestrzenią dla naszej rodziny. Jakie instalacje powinny znajdować się w kempingu, aby podróżowanie nim było komfortowe? Przede wszystkim dostęp do czystej wody. Jest ona niezbędna zarówno do kąpieli i mycia, jak również do przygotowywania posiłków. Zapas czystej wody wozimy w zbiornikach. Najczęściej zbiorniki te umieszczone są między osiami pojazdu (dla bezpieczeństwa), w miejscu ciemnym (co minimalizuje nagrzewanie się wody i mnożenie się w niej glonów), pod siedzeniami lub w podwójnej podłodze (co ma chronić przed ewentualnym zamarzaniem). Zewnętrzny wlew wody musi być zamykany, aby nikt niepożądany nie miał możliwości np. dosypania nam czegoś do wody. Trzeba zaopatrzyć się także w zbiornik na wodę brudną (zużytą). Zbiornik ten musi mieć wygodny spust i odpowietrzenie. Do sprawnego działania instalacji wodnej potrzebne będą pompy wody do kempingu. Wyróżniamy dwa rodzaje takich urządzeń: pompki zanurzeniowe i ciśnieniowe. Tą pierwszą umieszcza się na dnie zbiornika, a aby ją uruchomić trzeba za każdym razem załączać ją do prądu. Oznacza to konieczność zamontowania w kranie mikrowyłącznika. Pompy wody do kempingu ciśnieniowe są znacznie wygodniejsze, ponieważ utrzymują stałe ciśnienie wody w instalacji, dlatego możemy z niej korzystać w taki sam sposób jak w warunkach domowych. Przyda się także reduktor ciśnienia, który umożliwi nam podłączenie się bezpośrednio do sieci wodociągowej tam, gdzie będzie to możliwe.

Jeśli planujemy podróżować niezależnie od pory roku, z pewnością przyda się jakieś ogrzewanie, a latem też chłodzenie. Do ogrzewania najczęściej wykorzystuje się piecyki zasilane gazem z butli. Taką instalację można zintegrować z jednoczesnym podgrzewaniem wody użytkowej. Chłodzenie zaś zapewni klimatyzacja, montowana najczęściej w suficie, jednak równie dobrze może zostać umieszczona w podłodze, nie obciążając górnych części przyczepy.