Profesjonalna uprawa truskawek

Profesjonalna uprawa truskawek

Truskawki smakują wielu z nas. Zarówno te ze sklepu jak i te uprawiane w naszych ogródkach to pyszne owoce o charakterystycznym smaku. Starzy ogrodnicy wiedzą jednak, że odpowiednia uprawa tych owoców bardzo mocno wpływa zarówno na ich smak, aromat, a także wielkość owocu. Ci, którzy chcą uprawiać je w sposób profesjonalny powinni sobie z tego zdawać sprawę. Nie wystarczy tylko posadzić sadzonej i czekać na owoce. To wymaga dużo większego zaangażowania i konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy.

Nawozy w profesjonalnej uprawie truskawek

uprawa truskawek a nawożenieSadzonki truskawek wymagają odpowiedniej pielęgnacji, przez cały okres ich rozrostu. Nie chodzi tutaj nawet o regularne pielenie grządek, co również jest konieczne, ale bardziej o odpowiednie przygotowanie podłoża i zapewnienie truskawkom odpowiednich warunków bytowych. Każda truskawka, podobnie jak inne rośliny do prawidłowego rozwoju wymagają składników odżywczych, które znajdują się w glebie. Nie każda gleba posiada jednak ich wystarczającą ilość i odpowiednie rodzaje minerałów potrzebnych do rozwoju truskawek. Wymaga się od tego zastosowania specjalnych nawozów. Każda uprawa truskawek a nawożenie jest ściśle ze sobą powiązane. Profesjonalny ogrodnik powinien na samym początku uprawy sprawdzić charakterystykę gleby użytej do uprawy truskawek pod względem zawartych w niej składników odżywczych i uzupełnić je za pomocą odpowiednio dobranych nawozów. Tylko wtedy może liczyć się z dużym plonem w postaci owoców o odpowiednim smaku. Często jest to pomijany problem i dlatego na rynku występują produkty, które wprawdzie są truskawkami, jednak ich smak i jakość pozostawia wiele do życzenia. Każdy kto chce uprawiać truskawki na dużą skalę, bo nie mówię tutaj o przydomowych ogródkach, musi wziąć sobie do serca tą radę i bardzo poważnie potraktować nawożenie. Nie bez znaczenia są także inne warunki jakie musimy zapewnić uprawie truskawek. Mowa tutaj oczywiście od odpowiednim nasłonecznieniu, wodzie i cieple. Nie ma z tym na pewno problemy w przypadku upraw szklarniowych, które najczęściej prowadzi się jesienią.

Truskawki już na dobre zadomowiły się na naszych stołach. Są pyszną częścią każdego deseru, a także wielu innych potraw. Sok truskawkowy, czy też koktajl smakują niemal każdemu. Takiego sukcesu tego owocu nie osiągnęłoby się jednak bez odpowiedniej uprawy tej rośliny. Jak widzimy nie jest to wcale takie łatwe, więc jeśli nie chcemy uprawiać truskawek tylko amatorsko powinniśmy się wcześniej przygotować zarówno pod względem zaplecza, jak i nabytej wiedzy na temat tejże rośliny.