Przemysłowe promienniki podczerwieni

Przemysłowe promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni okazały się bardzo skutecznymi urządzeniami grzewczymi natychmiast po ich wprowadzeniu do użycia, więc rozpowszechniły się nie tylko w prywatnych domach, ale również w obiektach użytkowych i zakładach przemysłowych. W tych ostatnich były jednak niewystarczająco skuteczne, i nie mogły być użyte w każdych warunkach, dlatego też w niedługim czasie do użytku zostały wprowadzone bardziej wyspecjalizowane, znacznie skuteczniejsze odmiany.

Przemysłowe lampy grzewcze na podczerwień

lampa na podczerwień do ogrzewaniaJednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń grzewczych na podczerwień są lampy grzewcze, o wielkości niemal trzykrotnie przekraczającej wymiary standardowego promiennika przeznaczonego do montażu na ścianie. Lampa na podczerwień do ogrzewania stanowiska pracy w halach przemysłowych jest dość częstym widokiem, gdyż w takich miejscach standardowe metody ogrzewania nie sprawdzają się niemal w ogóle. Lampy te są wykorzystywane również do użytku zewnętrznego, gdyż ich wzmocnione obudowy doskonale chronią przed zalaniem, zawilgoceniem czy zakurzeniem, a odporna konstrukcja zapobiega wielu uszkodzeniom, jakie mogłyby całkowicie wyłączyć standardowe urządzenia z użytku. Nie są one również tak energożerne jak większość klasycznych urządzeń grzewczych, dlatego też powodują znacznie mniejsze zużycie paliwa po podłączeniu do przenośnych generatorów prądu i agregatów dowolnego rodzaju. Podczas zadań wykonywanych na otwartym powietrzu, lampy te wykorzystywane są nie tylko do naświetlania miejsca pracy, ale również odzieży pracowników, znacznie ułatwiając wykonywanie zadań w niskiej temperaturze. Są one w tej roli bardzo skuteczne, i pojawiają się w inwentarzach większości załóg naprawczych i ekip budowlanych, które wykonują zadania zimą lub w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych. Lampy odróżniają się od standardowych promienników również długością promieni, oraz ich natężeniem.

Podczas gdy zasięg lamp jest znacznie mniejszy niż promienników, wykorzystują one fale podczerwieni o znacznie wyższym natężeniu, dlatego też znacznie szybciej powodują nagrzewanie powierzchni wystawionych na ich działanie. Dzięki temu sprawdzają się szczególnie podczas ogrzewania miejsc pracy, gdzie standardowe promienniki mogą mieć bardzo ograniczoną wydajność i skuteczność przekazywania energii. Lampy te są najczęściej dostępne u producentów systemów ogrzewania na podczerwień, a wszelkie warianty różniące się między sobą wielkością i ilością generowanego ciepła zwykle mogą być zamówione na żądanie.