Rodzaje i zastosowanie filtrów powietrza

Rodzaje i zastosowanie filtrów powietrza

Człowiek produkuje wiele zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu i stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Znajdujące się w otaczającej nas przestrzeni cząstki można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są cząstki o większej wielkości, które stosunkowo unoszą się w powietrzu tylko jakiś czas. Najczęściej pojawiają się w procesach produkcyjnych podczas szlifowania, cięcia i wiercenia różnych materiałów. Drugą grupę stanowią niewidoczne dla oczu zanieczyszczenia w postaci bakterii, wirusów i innych związków chemicznych.

Dobór odpowiedniego filtra powietrza

skuteczne filtry kieszenioweRóżnorodność zanieczyszczeń sprawia, że konieczne jest odpowiednie dopasowanie filtra do wymagań środowiskowych. Oprócz wielkości cząstek wpływ na wybór rozwiązania ma także rodzaj urządzenia wykorzystywanego do oczyszczania powietrza, wymagania zewnętrznych organów oraz prędkość przepływu czynnika roboczego, czyli powietrza. Pierwszą grupą separatorów są te wykorzystywane do wstępnego oczyszczania powietrza. Doskonałym ich przykładem są skuteczne filtry kieszeniowe. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużą powierzchnią separacyjną, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet w urządzeniach wyróżniających się bardzo dużą prędkością przepływu. To, jakie cząstki będą zatrzymywane zależy właściwie tylko i wyłącznie od rodzaju tkaniny, z której zostały wykonane kieszenie. Najczęściej skuteczność separatorów wstępnego oczyszczania powietrza wynosi około osiemdziesiąt procent. Drugą grupą są filtry końcowe, których zadaniem jest usunięcie tych zanieczyszczeń, których nie zatrzymały separatory wstępne. Najczęściej są to cząsteczki o bardzo niewielkich rozmiarach, którym udało się przedostać przez tkaninę filtracyjną separatorów kieszeniowych. Wykorzystanie dwóch etapów w procesie oczyszczania powietrza nie jest przypadkowe. Takie działanie ma przedłużyć okres eksploatacji poszczególnych wyrobów. Filtry kieszeniowe, które w tym przypadku wyłapują najwięcej zanieczyszczeń można łatwo czyścić i ponownie wykorzystywać.

Filtry powietrza stosowane są w naszych domach – w urządzeniach takich jak odkurzacz, wentylacja, klimatyzacja i wielu innych. W przemyśle znajdziemy je między innymi w maszynach przemysłowych służących do obróbki skrawaniem oraz w centralach wentylacyjnych. Ich stosowanie jest konieczne, aby minimalizować ilość zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka. Dzięki separatorom nie wydostają się one z pomieszczeń i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego znajdującego się w bliskim sąsiedztwie.