Rower dziecięcy konieczny zakup

Rower dziecięcy konieczny zakup

Chciałbym pokrótce przyjrzeć się rowerom dla dzieci w wieku 8-12 lat, bo to chyba jest najwłaściwszy czas na wyłonienie prawdziwych, młodych kolarzy, albo przynajmniej  jest to okres zwiększonej intensyfikacji rowerowych przejażdżek. W tym wieku dzieci dużo bardziej eksploatują i wykorzystują rower. To bardzo dobrze. Uważam, że rower dziecięcy to obowiązkowy zakup, bowiem ruch to zdrowie, a w dodatku rower uczy zachowania na drodze, przepisów, koncentracji i panowania nad ów dwoma kółkami.

Jaki powinien być nowoczesny rower?

nowoczesne rowery dla dzieci - sklepDla wieku 8-12 lat i wzrostu od 130 cm do 160 cm najlepiej sprawdzą się rowery 24 i 26 calowe. Najlepiej wybrać się na zakupy z dzieckiem i trafić do dobrego sklepu rowerowego z dużym wyborem, możliwością przetestowania i pomocnym fachowcem. Obecnie na rynku myślę, że nietrudno znaleźć nowoczesne rowery dla dzieci – sklep oferujący kompleksową w tym zakresie obsługę. Na co należy zwrócić uwagę zakupując rower? Do wyboru w zakresie nowoczesnych rowerów dziecięcych mamy: szosowe-z wąskimi oponami, sprawiające wrażenie lekkiego i szybkiego; albo rowery terenowe (przełajówki), które sprawdzą się na przykład w leśnych warunkach. Ale bez obaw możemy mieć i pierwszy i drugi, obecna konstrukcja nowoczesnych ram pozwala na montaż, demontaż zarówno cienkich szosowych jak i grubszych terenowych opon. A jaki najlepszy kształt roweru do dziecka? Wybierzmy taki, który jest stosunkowo lekki, kształt rury górnej w ramie opadający (łatwość wsiadania/zsiadania), mający mniejszy kokpit (węższa kierownica, ciaśniejszy łuk kierownicy – dzięki temu jest łatwość obsługi w małych rączkach maluchów). Techniczne z kolei niech będzie miał dźwignie hamulcowe połączone z manetką, wystarczająco blisko pod kątem dostępności rąk dziecka. Poza tym dla dzieci w tym wieku najlepiej sprawdzą się w obsłudze rowery z jedną zębatką z przodu, czyli napęd bez przekładni przedniej.Rower jest wtedy ciut lżejszy, a dodatkowo udowodniono, iż obsługa przednich przekładni nie należy do prostej czynności dla dziecka.Pamiętajmy, że na niektóre usprawnienia i naukę ich obsługi przyjdzie czas później.W pierwszej kolejności niech dziecko bezpiecznie opanuje rower.

Wybór nowoczesnego roweru może być frajdą dla dziecka i rodzica też. Poza technicznymi, jakościowymi aspektami należy również zaopatrzyć rower w obowiązkowe wyposażenie i dodatkowe gadżety: właściwe oświetlenie, odblaski, kask ochronny, rękawiczki, efekt dźwiękowy w rowerze, dodatkowe przydatne uchwyty np. na bidon, sakwę itp.