Spokojne noce z otulaczem dla niemowlaka

Spokojne noce z otulaczem dla niemowlaka

Wielu rodziców noworodków marzy o kilku godzinach nieprzerwanego snu w nocy. Większość z nich nie wie, że jest bardzo proste rozwiązanie, które pozwoli maluszkowi na wyciszenie się i da pełne poczucie bezpieczeństw. Mowa o spowijaniu w otulacz dla niemowlaka, który może pomóc dziecku w adaptacji do nowych warunków jakim jest życie poza brzuchem mamy. Przygotowałam kilka propozycji zarówno dla osób, które szybko odnajdą się w spowijaniu jak i dla kompletnych laików, którzy będą potrzebować modeli z rzepami.

Rodzaje otulaczy dla niemowlaków

otulacz dla niemowlakaNiektórym rodzicom wydaje się, że ciasne otulenie maleństwa będzie dla niego niewygodne. Nic bardziej mylnego. Maleństwa w pierwszych tygodniach życia wciąż nie prostują nóżek i pamiętają, jak ciasno było im w brzuchu mamy. Dlatego otulacz dla niemowlaka zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa poprzez złudzenie, że jest w środowisku jakie znał do tej pory.  Najpopularniejsze otulacze to po prostu miękkie i sprężyste kwadratowe chusty, które należy zamotać według instrukcji załączonej do otulacza. Przy wyborze otulacza dla niemowlaka największą uwagę należy zwrócić na elastyczność materiału, bo od niej zależy bezpieczeństwo spowijania. Wykorzystanie zwykłego kocyka może zaszkodzić na bioderka dziecka. Dlatego konieczny jest zakup produktu, który de facto będzie otulaczem. dodatkowo dobrze, jeśli będzie on wykonany z „oddychającego materiału”, aby zapewnić maluszkowi komfort termalny. Bardzo popularne i przyjazne dla portfela są otulacze bawełniane typu pieluszka, czyli kwadratowe o boku 120 cm. Jeśli otulanie będziemy prowadzić latem, warto kupić nieco droższy, otulacz muślinowy, który będzie wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku. Natomiast aby mieć pewność, że materiał jest antyalergiczny oraz dobrze odprowadza wodę, warto wybrać otulacz bambusowy. Natomiast rodzice, którzy obawiają się spowijania, warto kupić otulacz-kokon, który posiada ekspres lub rzepy, które ułatwią prawidłowe spowicie maluszka.

Dużym problemem dla wielu rodziców jest moment kiedy można zrezygnować z otulacza dla niemowlaka. No i właściwie jest to moment, kiedy dziecko zaczyna interesować się światem zewnętrznym i potrzebuje ruchu, czyli 3 miesiąc życia dziecka. Jednak jest to umowna granica, bo zdarzają się dzieci, które szybciej są gotowe do poznawania świata i będą wolały mieć swobodne rączki oraz maluszki, które znacznie dłużej będą wolały ciasnotę oraz uspokajający szum. Trzeba jednak co jakiś czas sprawdzać, czy maluch może już spać pod kocykiem, ponieważ zbyt długie spowijanie może prowadzić do zaburzeń motoryki.