System rekuperacji pozwala zaoszczędzić energię

System rekuperacji pozwala zaoszczędzić energię

Na rynku panuje coraz większe zapotrzebowanie na obiekty różnego typu, które muszą być wyposażone w systemy zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort osób zgromadzonych na ich terenie. Dotyczy to zarówno budynków prywatnych jak i również przemysłowych. Przykładami takich instalacji mogą być między innymi: wentylacja, ogrzewanie, elektryka czy wodociągi. Niemniej jednak równie ważnym zagadnieniem co zapewnienie dostępu energii elektrycznej do zasilania odbiorników czy odpowiedniej temperatury powietrza jest liczba jego wymian.

Nowoczesne instalacje na terenie śląskiego

nowoczesna rekuperacja - śląskieOsoby znajdujące się na terenie danego obiektu podczas oddychania wydzielają bowiem na przykład dwutlenek węgla, którego wysokie stężenie w powietrzu może być groźne dla zdrowia i życia ludzkiego. Jest to ważna kwestia, o której należy pamiętać w silnie uprzemysłowionych obszarach takich jak chociażby województwo śląskie, gdzie zlokalizowanych jest wiele fabryk. Właśnie dlatego koniecznym jest zapewnienie wydajnego układy wymiany powietrza. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań, które są stosowane zamiennie w zależności od charakterystyki obiektu oraz zasobności portfela inwestora czy zarządcy. Najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która jest standardową instalacją wykonywaną w obiektach prywatnych i małych budynkach. W przypadku, gdy konieczna jest większa liczba wymian powietrza w trakcie doby wykorzystywane są elementy mechaniczne, które wymuszają szybszą cyrkulację. Taki układ nazywany jest wentylacją mechaniczną. Oprócz tego wykonywana jest nowoczesna rekuperacja – śląskie, gdzie zachodzi konieczność optymalizacji zużycia energii a także konieczność ograniczania szkodliwej emisji do atmosfery. Dzięki rekuperacji możliwym jest odzysk części ciepła, które zostało już raz wykorzystane do ogrzania powietrza. W ten sposób możliwym jest osiągnięcie sporych korzyści głównie finansowych.

Warto wspomnieć, że obecnie inwestycja w takie systemy zwraca się przeważnie po kilkunastu lub w najlepszym przypadku kilku latach. Niemniej jednak podłóg trwałości rozwiązania, która jest szacowana na kilkadziesiąt lat jest to całkiem niezły wynik. Co więcej sytuacja będzie ulegała poprawie wraz z podnoszeniem się cen zakupu energii w różnych postaciach. Jak widać obecnie koniecznym jest czynienie inwestycji w nowoczesne układy oraz systemy, które mogą pozwolić na optymalizację zużycia poszczególnych mediów. Dzięki temu możliwe są oszczędności finansowe. Nadwyżka może być przeznaczona na kolejne inwestycje, które zwiększą potencjał przedsiębiorstwa.