Systemy nawadniania pól uprawnych

Systemy nawadniania pól uprawnych

Niezależnie od rodzaju uprawianych roślin, chcąc cieszyć się wysokimi plonami musimy zadbać o odpowiednie nawadnianie pola. Regularne dostarczanie roślinom wody we właściwych ilościach to podstawowy obowiązek każdego hodowcy. Jak zaplanować instalację nawadniania pola? Jak dopasować ją do rodzaju upraw oraz od czego zależą koszty takiej inwestycji? Spróbujmy zaplanować najbardziej optymalne podlewanie roślin uprawnych.

Jak dopasować system do nawadniania pola?

profesjonalne nawadnianie upraw polowychKażdej roślinie do życia potrzebne są trzy podstawowe składniki: woda, słońce oraz składniki odżywcze. Na ilość promieni słonecznych docierających do naszych upraw w zasadzie nie mamy wpływu. Natomiast dwa pozostałe czynniki są już zależne od nas. Jak właściwie zaplanować profesjonalne nawadnianie upraw polowych, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki i nie popaść w zbyt wysokie koszty? Każda instalacja nawadniająca pole uprawne składa się z trzech elementów. Pierwszy to ujęcie wody wraz z pompownią, gdzie moc samej pompy ma ogromne znaczenie w sprawnym działaniu całej instalacji. Jeśli pompa jest zbyt słaba, będziemy zmuszeni poprowadzić znacznie więcej linii nawadniających, co z kolei zwiększy koszty całej inwestycji. Warto zatem dopasować pompę o odpowiedniej mocy. Drugi element całości to rurociągi, których zadaniem jest doprowadzenie wody na pole. Na koszt całej inwestycji wpływ będzie miała m.in. ich długość (im dalej od ujęcia wody, tym drożej). Ostatnia składowa to urządzenia dozujące wodę roślinom, czyli urządzenia deszczujące lub kroplujące. Wybór metody nawadniania ma tu istotny wpływ nie tylko na koszty eksploatacji całej instalacji, ale także na powodzenie uprawy. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że deszczowanie, czyli podlewanie za pomocą różnego rodzaju zraszaczy będzie wiązało się z większym zużyciem wody i większymi jej stratami. Zwolennicy przypominają jednak, że ten sposób nawadniania jest najbardziej zbliżony do naturalnego. Różnego rodzaju linie kroplujące pozwolą natomiast podawać wodę wprost do korzeni roślin, co ma kilka zalet. Niektóre rośliny nie tolerują zraszania, ponieważ naraża je na choroby grzybowe lub niszczy delikatne liście. Woda podawana wprost do korzenia jest ponadto lepiej wykorzystywana przez roślinę, a zużycie wody mniejsze.

Jak dopasować rodzaj instalacji do nawadniania pola uprawnego? Warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu oraz rodzaj gruntu. Grunty lekkie i dobrze przepuszczalne wymagają dłuższego nawadniania, ponieważ woda bardzo szybko przenika w głębokie warstwy ziemi, a płytki system korzeniowy roślin nie jest w stanie jej wykorzystać. Grunty ciężkie (gliniaste) to znacznie krótszy czas podlewania, a więc i mniejsze zużycie wody.