Trudna praca operatorów maszyn budowlanych

Trudna praca operatorów maszyn budowlanych

Nie od dziś wiadomo, że polski rynek pracy przeżywa od kilku lat poważny problem, spowodowany brakiem wykwalifikowanych pracowników sektoru budowlanego. Operatorzy ładowarek, koparek, dźwigów i innych maszyn budowlanych stali się towarem luksusowym w naszym kraju. Jak do tego doszło? Przecież jeszcze 20 lat temu zawód budowlańca był jednym z najbardziej popularnych. Gdzie zatem podziali się nasi specjaliści? Jak zawsze, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Operatorzy żurawia pilnie poszukiwani

szkolenia na operatora żurawiaPraca na budowie to ciężki kawałek chleba. Jest to trudna, niewdzięczna praca fizyczna, gdzie pracownik narażony jest na szereg niebezpieczeństw. Powinna zatem nieść ze sobą odpowiednio wysokie zarobki. Weźmy pod uwagę na przykład operatora żurawia wieżowego, czyli klasycznego dźwigu budowlanego. Urządzenie to jest największą maszyną roboczą, ponieważ wysokość podnoszenia ładunków sięga nawet 100 metrów. Operatorem żurawia nie może zostać każdy. Trzeba posiadać specjalne predyspozycje do wykonywania tego jakże odpowiedzialnego zawodu. Trzeba być osobą bardzo opanowaną, dokładną i odpowiedzialną. Należy także odznaczać się dobrą koncentracją i umiejętnością skupienia się, pomimo otaczających bodźców. Panujący na budowie hałas, przeciążenia, często niesprzyjające warunki atmosferyczne, potrafią rozproszyć uwagę. Operator dźwigu musi wykazać się ogromną odpornością na stres. Zaburzenia równowagi oraz percepcji wzrokowej i słuchowej stanowią poważny problem, wykluczający wykonywanie tego zawodu. Choć faktem jest, że coraz większa liczba dźwigów budowlanych wyposażona jest w kabinę zjeżdżającą na dół po operatora, jednak wiele z tych maszyn w dalszym ciągu ich nie posiada. Wiąże się to nawet z 10 minutową wycieczką na górę i tyle samo w dół. Dlatego też operator musi wykazać się nienaganną kondycją. Choć widoki z góry bywają imponujące, po jakimś czasie praca ta może wydać się monotonna, co nie pomaga w zachowaniu czujności. Niestety każdy drobny błąd osoby siedzącej na górze, może nieść ze sobą poważne konsekwencje na dole, z utratą zdrowia i życia włącznie. Dlatego też praca ta jest niezmiernie odpowiedzialna. Dla zainteresowanych tego typu metodą zarobku, organizowane są specjalistyczne szkolenia na operatora żurawia. Odbycie takiego kursu jest warunkiem koniecznym i pierwszym krokiem do zdobycia potrzebnych uprawnień. Każdy operator musi obowiązkowo zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu dźwigu, musi posiąść umiejętności prawidłowego rozkładania i operowania maszyną. Po odbyciu szkolenia na operatora żurawia, wymagane jest pozytywne zdanie egzaminu kwalifikacyjnego, po którym dostajemy zaświadczenie, uprawniające do wykonywania zawodu.

Praca operatora dźwigu, czy też innej maszyny budowlanej, to zawód bardzo odpowiedzialny i wymaga specjalnych kwalifikacji, jak i predyspozycji. Jednak mając taki fach w ręku, z łatwością znajdziemy zatrudnienie. W każdym większym mieście już od kilku lat powstają nowe osiedla, wykupowane są nowe ziemie pod budowę, domy i bloki rosną wręcz w oczach. Co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowaną kadrę budowlaną. Choć za granicą oferowane zarobki wciąż przerastają nasze rodzime, jednak coraz więcej dużych firm budowlanych oferuje atrakcyjne wynagrodzenie dla swoich pracowników.