Ustawienia Hellingera szansą dla pacjentów

Ustawienia Hellingera szansą dla pacjentów

Czy kiedykolwiek mieliście okazję porozmawiać z osobą, która boryka się z trudnościami natury psychicznej? Być może próbowaliście namówić ją na podjęcie terapii. Często słyszymy jednak wówczas: ale co ja powiem terapeucie? Przecież nawet nie wiem, gdzie leży mój problem i dlaczego w moim związku dzieje się tak, a nie inaczej! Wiele osób unika terapii, bagatelizując swoje problemy bądź udając, że nie istnieją.

Terapia metodą Berta Hellingera

ustawienia systemowe berta hellingeraKażdy z nas na pewnym etapie swojego życia musi wziąć za nie odpowiedzialność. Często jest to trudny moment, zwłaszcza dla młodych osób, które wyprowadzają się z domu i próbują tworzyć własną rodzinę. Jeśli coś idzie nie po ich myśli i zaczynają się schody, zdarza się, że takie osoby ulegają zniechęceniu i frustracji. Stąd już tylko krok do poczucia wypalenia i problemów natury psychicznej. Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności podejmowania terapii w sytuacjach, w których czujemy, że sami sobie nie poradzimy. Być może to właśnie my zastanawiamy się nad wizytą w gabinecie, jednak nie do końca przemawiają do nas klasyczne metody terapii. Mogą nas wówczas zainteresować ustawienia systemowe Berta Hellingera. To nowatorska metoda, opracowana przez niemieckiego psychoterapeutę, który zaobserwował, że możemy dowiedzieć się wiele o stanie wewnętrznym pacjenta z ustawienia jego ciała. W ten sposób można dotrzeć nawet do bardzo głęboko zakorzenionych problemów.  W gabinecie musimy krótko i zwięźle nakreślić problem, a następnie przyjąć takie położenie ciała, które wydaje nam się najbardziej adekwatne w konkretnej sytuacji. Możemy w ten sposób odwzorować naszą relację z partnerem, rodzicami czy pracodawcą. Hellinger zaobserwował, że pacjenci są w stanie instynktownie przyjąć adekwatną postawę w danej sytuacji. W rolę drugiej strony wciela się najczęściej sam terapeuta. Takie ustawienie obrazuje relacje panujące na danym gruncie, a także wskazuje obszar potencjalnych problemów. Stąd już tylko krok do ich opisania i próby rozwiązania. Ustawienia hellingerowskie pozwalają bardzo głęboko sięgnąć do wnętrza człowieka i opisać emocje, które nim rządzą.

Psychologia jest bardzo obszerną nauką, której zgłębienie często zajmuje nam większą część życia. Jest to ponadto obszar w bardzo dużej mierze jeszcze nieodkryty. Ludzka psychika jest tak złożona, że ciężko opisać ją nawet w wielu książkach. Dlatego właśnie opracowywane są coraz to nowe metody pracy z pacjentami. Jedna z nich – ustawienia hellingerowskie, może pomóc nam dotrzeć do głęboko zakorzenionych źródeł problemów psychicznych.