Właściwości i zastosowanie rokitnika

Właściwości i zastosowanie rokitnika

Mocno rozgałęziający się krzew, którego wysokość może sięgnąć nawet pięciu metrów to rokitnik. Ten ogromny, chociaż niepozorny krzak z żółtymi owocami zawiera w sobie ogrom ciekawych właściwości. Rozpoznamy go po podłużnych lub kulistych owocach, jednak pamiętajmy, iż w normalnych warunkach mogą być trujące. Dodatkowo są bardzo kwaśne i dopiero po delikatnym zmrożeniu nabierają słodyczy. Warto zapoznać się z produktami z rokitnikiem, gdyż są one pełne różnego rodzaju witamin i składników mineralnych.

Ciekawe zastosowanie rokitnika

olej z rokitnikaW stanie dzikim rokitnika spotkamy w Europie oraz Azji, ale często uprawiany jest jako roślina ozdobna w ogrodach. Niestety, w Polsce rokitnik jest pod częściową ochroną. Nie możemy zbierać owoców dziko rosnących, które znajdziemy nad Bałtykiem i w Pieninach. W przypadku, gdy zechcemy samodzielnie zrobić olej z rokitnika albo sok bądź inne przetwory, musimy zaopatrzyć się w owoce z krzewów uprawnych. Moc zdrowotnych właściwości tych krzewów była już znana w starożytności.  Karmiono wtedy konie liśćmi rokitnika, aby były zdrowe i z piękną zdrową sierścią. W tej roślinie znajdziemy aż 190 substancji bioaktywnych, a wśród nich szereg witamin takich jak A, C, P oraz B12, a także sporą dawkę mikroelementów typu żelazo albo krzem. Dodatkowo znajdziemy tam około 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe i 42 lipidy. Nie można też zapomnieć o antyoksydantach. Rokitnik to idealny wybór na klasyczne choroby. Pomoże przy przeziębieniu z bólem gardła, a także na suchy kaszel. Wywar z liści będzie idealny na odmrożenia oraz oparzenia. Spożywanie rokitnika z kolei wpłynie dobrze na nasz układ trawienny, a także wznieci apetyt. Przy okazji będzie to idealny wybór przy hemoroidach i walce z wysokim cholesterolem, a także z nadciśnieniem. Jak możemy zauważyć przetwory z rokitnika to skarbnica wielu właściwości odżywczych dla naszego organizmu, dlatego jest on bardzo polecany nie tylko w kuchni, jako lek, ale także jako składnik kosmetyków naturalnych. To naprawdę uniwersalna roślina.

Na świecie istnieje wiele roślin, których właściwości są nam znane bardziej lub mniej. Jedną z takich roślin jest rokitnik, którego obficie rosnące krzewy owocowe są źródłem wielu witamin, składników mineralnych i nie tylko. Warto zainteresować się nie tylko przetworami domowymi z tymi owocami, ale również kosmetykami mającymi w składzie rokitnik. To bardzo ciekawa roślina, którą znano już w starożytności, dzięki czemu możemy być pewni, iż jej popularność jest sprawą skuteczności.