Wybór delikatnych pessarów położniczych

Wybór delikatnych pessarów położniczych

Szyjka macicy stanowi fragment żeńskiego układu rozrodczego, odpowiadając za połączenie pochwy oraz jamy macicy. Wielokrotnie kobiety nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć problemy z szyjką macicy, ponieważ schorzenie to nie w każdym przypadku daje objawy. Kiedy kobieta zachodzi w ciąże, szyjka pełni istotną rolę podtrzymywania ciężarnej macicy. Co w przypadku, kiedy pojawiają się nieprawidłowości? Czy pessar może być pomocny oraz w jakich przypadkach najczęściej jest zalecany przez lekarzy specjalistów?

Stosujemy pessary położnicze

delikatne pessary położniczeNa pojawienie się niewydolności szyjki macicy może wpływać bardzo wiele czynników. Pierwszym z nich są wrodzone uwarunkowania genetyczne, a następne to niewydolność w czasie ciąży związana z wielkością i wagą płodu czy z przebiegiem poprzednich porodów. Oprócz tego może na nią wpływać wcześniej przebyta choroba czy zabiegi chirurgiczne, niewłaściwy tryb życia kobiety w czasie ciąży, a nawet nieprawidłowa produkcja kolagenu i elastyny. W wyniku wystąpienia niewydolności szyjki macicy do utraty ciąży może dochodzić w II trymestrze. Jedynie wczesna oraz szyba diagnoza może pomóc w utrzymaniu ciąży oraz w donoszeniu jej do rozwiązania. Aby temu zapobiec stosuje się dwie formy leczenia, w tym operacyjną oraz zachowawczą. Do metody zachowawczej zalicza się wsparcie szyjki macicy poprzez pessaroterapię. Warto stosować delikatne pessary położnicze. Jest to krążek wykonany z silikonu albo innego niewywołującego alergii materiału, który zakłada się na szyjkę macicy w celu jej odciążenia. Pessaroterapia nie wymaga od pacjentki pobytu w szpitalu, zabiegów chirurgicznych czy znieczuleń. Pessar jest zakładany w pozycji leżącej przez położnika. Istotne jest to, aby krzywizna była ułożona do góry, aby większy obwód mógł być utrzymywany przez dno macicy. Zaleca się także, aby pessar był założony w szczycie pochwy, ponieważ wtedy szyjka macicy znajdzie się wewnątrz dalszej części pessara, co wpływa pozytywnie na skuteczność jego działania niezależnie od czasu noszenia.

Stosowanie pessarów sprawdza się w profilaktyce przedwczesnych porodów, u ciężarnych narażonych na znaczny wysiłek fizyczny, u kobiet ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzmacicznym (na przykład w efekcie ciąży mnogiej), a także w przypadku zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej. Badania na takim rozwiązaniem potwierdzają dobrą tolerancję przez organizmy pacjentek, łatwość stosowania, a także brak przeciwwskazań co do przyjmowania dodatkowych leków. Pacjentki doceniają także niewielkie koszty zakupu.