Z uzależnieniem od alkoholu można wygrać

Z uzależnieniem od alkoholu można wygrać

Częste spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach musi budzić niepokój. Jeśli nie samego spożywającego to na pewno najbliższych, którzy obserwują to na co dzień. Niestety, ale większość osób uzależnionych od alkoholu nie przyznaje się do tego. Osoby uzależnione są mistrzami w kłamstwie i manipulacji. To wszystko dzieje się po to, żeby podstępny nałóg mógł się rozwijać. Z nałogiem alkoholowym można wygrać. Najpierw trzeba jednak zrozumieć swoje położenie a kluczowym pojęciem jest tutaj bezsilność.

Do lecznicy musimy zgłosić się sami

leczenie uzależnienia od alkoholuNajważniejszą i podstawową kwestią, która w ogóle umożliwia podjęcie jakiegokolwiek leczenia, jest przyznanie się przed samym sobą do swojej bezsilności wobec alkoholu. Dopóki będziemy się okłamywać, że wszystko jest w porządku to nigdy nie znajdziemy w sobie wystarczającej motywacji do tego, żeby z nałogu wyjść. A trzeba wiedzieć, że leczenie uzależnienia od alkoholu to proces wieloletni, długofalowy i nieodwracalny. Teorie i szkoły leczenia alkoholizmu istnieją dwie. Jedna mówi o tym, że osobie uzależnionej i leczącej się nie wolno do końca życia chociażby dotknąć alkoholu. Druga szkoła to teoria, że osoba uzależniona musi wrócić psychiką do czasów, kiedy mogła napić się trochę i bardzo sporadycznie i nie odczuwała konieczności dalszego picia. Bo co właściwie znaczy, że jest się uzależnionym od alkoholu? Przede wszystkim to, że nad swoim piciem nie ma się już kontroli. To wszystko można by rozłożyć na czynniki pierwsze. W każdym razie sposób na wyjście z uzależnienia jest tylko jeden. Uświadomić sobie, że jest się bezsilnym i zapisać się na terapię. Ośrodków terapeutycznych jest bardzo wiele. Można skorzystać z pomocy państwowych lecznic albo z klinik prywatnych. Tylko jest naprawdę jeden warunek, żeby leczenie miało jakikolwiek sens. Trzeba naprawdę chcieć z tego nałogu wyjść. Nie być do tego przez nikogo zmuszanym. Leczenie uzależnienia może trwać przez całe życie. Trzeba być gotowym na to, żeby podjąć decyzję o tym, że alkoholu nie napije się już nigdy w życiu.

Wszystko jest dla ludzi, jeśli korzysta się z tego z odpowiednim umiarem. Jeśli tracimy kontrolę nad korzystaniem z alkoholu to powinniśmy się natychmiast zastanowić nad przyczyną tego faktu. Jeśli jest nią uzależnienie to trzeba temu od razu przeciwdziałać. Najpierw jednak trzeba zrozumieć, że jest się uzależnionym i bezsilnym. Leczenie uzależnienia to wiele lat pracy nad sobą i swoją psychiką. Sukces łatwo osiągnąć, ale trzeba być wytrwałym i zmotywowanym do jego osiągnięcia.