Zaawansowane instalacje słoneczne do domów

Zaawansowane instalacje słoneczne do domów

Z powodu ciągle rosnących cen energii elektrycznej i dość zauważalnego spadku jej jakości, bardzo wielu właścicieli prywatnych domów czy nawet osiedli decydowało się na montaż alternatywnego źródła prądu. Najpopularniejszym takim źródłem pozostawały panele słoneczne, konwertujące promienie słoneczne i energię cieplną na energię elektryczną, używaną do zasilania części lub nawet całości domu. Nawet niewielka instalacja pozwalała na widoczne oszczędności wydatków na energię elektryczną.

Najnowocześniejsza instalacja fotowoltaiczna do prywatnego domu

instalacje fotowoltaiczneWiększe instalacje, zawierające nie tylko lepszej jakości panele, ale również pojemniejsze akumulatory i ogniwa mogły być używane do całkowitego zasilenia domu, pozwalając na uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł prądu. By funkcjonować z optymalną wydajnością, instalacje fotowoltaiczne wymagały nie tylko dobrej jakości paneli słonecznych, ale również usytuowania ich w miejscu w którym mogły gromadzić największą ilość promieni słonecznych. Panele te mogły być również używane jako źródło ogrzewania, gdyż istniały odmiany, używane właśnie w tym celu, zamieniając energię słoneczną na cieplną. Najnowocześniejsze odmiany paneli montowane były na pylonach wyposażonych w fotokomórki, samoczynnie ustawiające płyty paneli w najbardziej optymalnej pozycji. Panele nie posiadające takich udogodnień były najczęściej instalowane na dachach lub też w pobliżu domu, na wydzielonej przestrzeni oczyszczonej z roślinności blokującej światło słoneczne. Konwertowana przez panele energia była następnie gromadzona w akumulatorach lub ogniwach, podłączonych do sieci energetycznej budynku. W zależności od miejsca w którym były używane, ogniwa mogły być niewiele większe niż standardowy akumulator samochodowy i służyć do zapewnienia energii dla kilkunastu urządzeń przez dość krótki czas, lub być bardzo rozbudowaną instalacją energetyczną, mogącą zasilać cały dom lub nawet kilka jednocześnie.

Największe ogniwa, posiadające nie tylko ogromną pojemność baterii ale również znacznie mniejszy poziom utraty składowanej energii w porównaniu do starego typu urządzeń, wytracających energię w bardzo zauważalnych ilościach. Pojemność ogniw była również wyznacznikiem ich wielkości. Podczas gdy najmniejsze akumulatory domowe mogły być montowane w niemal dowolnym miejscu, posiadającym możliwość podłączenia takowych do sieci elektrycznej, większe ogniwa wymagały wyznaczonej przestrzeni, czasem zajmując bardzo znaczną powierzchnię, zwłaszcza gdy instalowane były w dużych ilościach.