Zasada budowy kominów spalinowych

Zasada budowy kominów spalinowych

Technologia budowy kominów zmieniała się przez lata. Dzięki zastosowaniu nowych materiałów kominy nie są już tak masywne jak kiedyś, a ich ścianki nie muszą być tak grube. Pomimo tego, że technologia kominów opiera się w dalszym ciągu na tych samych założeniach to jednak widać duże różnice w ich konstrukcji. Współczesne systemy kominowe różnią się pomiędzy sobą niektórymi rozwiązaniami, chociaż ogólna koncepcja jest ciągle taka sama i nie zmieniła się od tysięcy lat.

Trwałość izolowanych rur kominowych

trwałe rury kominowe izolowaneSpaliny wydostają się z naszych pieców dzięki temperaturze. Podobnie jak z powietrzem o wyższej temperaturze, które zawsze zmierza ku górze, tak samo jest ze spalinami. Dopóki ich temperatura jest wysoka będą unosiły się wysoko w powietrze. Zadaniem komina jest tą temperaturę utrzymywać, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do zatrzymania się spalin na pewnej wysokości, a następnie ich ochłodzenia, co niestety doprowadzi do tego, że te spaliny będą się musiały cofnąć z powrotem. Taka sytuacja jest oczywiście nie do pomyślenia, a do tego także bardzo niebezpieczna. Niestety przez niesprawne systemy kominowe ginie co roku wielu ludzi, których tak naprawdę mógłby uratować zwykły przegląd systemów kominowych i ich naprawa. Dawniej w celu utrzymania temperatury budowało się kominy o grubych ściankach z cegły szamotowej. To pozwalało zatrzymać temperaturę jak najdłużej. Obecnie nie jest to już konieczne dzięki zastosowaniu w kominach materiałów izolacyjnych. Bez względu na to czy stosujemy komin murowany, czy też z metalowym wkładem, praktycznie zawsze zawierają one izolacje. Obecnie produkowane trwałe rury kominowe izolowane zapewniają małe straty ciepła spalin, przez co spaliny przelatują przez nie do samego końca. To bezpieczne rozwiązania, które gwarantują nam spokojny sen zwłaszcza w nocy, gdy nikt nie pilnuje tego jak działa piec. Każdy komin powinien także wyprowadzać spaliny na bezpieczną wysokość od połaci dachu, tak aby ochłodzone spaliny nie mogły cofać się na niego i wywołać pożar.

Przed wyborem komina stoimy zazwyczaj na etapie budowy domu, kiedy budynek nie jest jeszcze wymurowany. To oczywiście najlepszy okres dla każdego, kto stawia komin. Możemy wtedy wybrać sobie dowolny system kominowy z licznej oferty producentów. Co jednak w przypadku już istniejących konstrukcji? W takim przypadku pozostaje tylko modernizacja obecnego komina poprzez zastosowanie specjalnych izolowanych wkładek w formie specjalnej rury. Takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne i da nam na pewno lepsze parametry niż stary komin.