Zastosowanie wapna chlorowanego

Zastosowanie wapna chlorowanego

  • Post author:
  • Post category:Przemysł

Wapno chlorowane często bywa mylone z wapnem magnezowym – popularnym w rolnictwie nawozem. Związek ten ma jednak więcej zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Wapna chlorowanego używa się przede wszystkim firmach produkujących papiery i tekstyliach. To właśnie w tej branży jest bardzo pożądaną i poszukiwaną substancją, jednak nie tylko w tej.

Wapno chlorowane – idealne do bielenia i nie tylko

wapno chlorowane do bieleniaWapno chlorowane jest solą wapniową kwasu podchlorawego. Ma ono postać drobnego proszku i posiada charakterystyczny, silny zapach chloru, często określany jako „basenowy”. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne – to właśnie z niego produkuje się roztwór do dezynfekcji basenów publicznych, a także rurociągów i różnych filtrów. Używanie wapna chlorowanego w zbiornikach wodnych zapobiega wytworzeniu się różnych grzybów, bakterii, a także glonów. Jest ono bardzo higroskopijne, więc świetnie rozpuszcza się w wodzie bez tworzenia grudek i osadów. Umożliwia to tworzenie wysoko skoncentrowanych roztworów, które później możemy aplikować poprzez opryskiwacz. Wapno chlorowane znajduje także zastosowanie w przemyśle paszowym – używa się go do dokładnej dezynfekcji maszyn do produkcji pasz, aby zminimalizować ryzyko gnicia ewentualnych, zalegających resztek składników. Wapno chlorowane najczęściej jednak stosuje się przy produkcji tekstyliów oraz papieru. Dzięki niemu, obrobiony papier staje się idealnie biały. Wapno chlorowane do bielenia może zostać użyte także do późniejszej dezynfekcji zakładu pracy, co czyni je bardzo uniwersalną substancją. Warto jednak pamiętać o tym, że jest ona niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Podczas pracy z wapnem chlorowanym, nie należy ani jeść, ani pić, a tym bardziej palić papierosów lub używać przedmiotów wzniecających ogień. Jest to substancja bardzo łatwopalna, reagująca nawet na najmniejszą iskrę. Dodatkowo należy pamiętać, że przy pracy z wapnem chlorowanym należy stosować gogle ochronne oraz rękawice. Dostanie się tego proszku do dróg oddechowych może skończyć się koniecznością podłączenia do respiratora, a nawet trwałym uszkodzeniem płuc. Przy bieleniu lub dezynfekcji należy więc zachować największą ostrożność. Jeżeli wydarzy się jakiś wypadek, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Wapno chlorowane to bardzo uniwersalna substancja, którą można wykorzystać zarówno w procesie wybielania przedmiotów, jak i dezynfekowania powierzchni roboczych oraz zbiorników wodnych. Substancja ta wymaga jednak wprawy w używaniu, a także zachowania ostrożności.