Nowoczesne kliny dachowe

Nowoczesne kliny dachowe

Kliny dachowe spełniają ważną rolę w budownictwie i dekarstwie. Kliny znajdują zastosowanie na stożku i wolim oku, czyli na obłych pokryciach dachowych. Do niedawna jeszcze trzeba było projektować dachówki dostosowane do wymagań danego budynku. Stosowanie ujednoliconych klinów jest tańsze i o wiele praktyczniejsze. Klin dachowy składa się z kompletu kilkunastu dachówek. Jest wkładany między standardowe dachówki w momencie, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej.

Rodzaje i zastosowanie klinów

kliny dachoweWśród rodzajów klinów dachowych wyróżniamy kliny kierunkowe. Służą one do odprowadzania wody z kominów, świetlików, czy innych przeszkód, a także w przypadku skierowania strumienia wody na ścianę lub ogniomur. Kierują wodę bezpośrednio do ujścia. Są układane na podłożu lub izolacji. Wykonane są ze styropianu i mogą być pokryte papą. Kliny dachowe kominowe i podogniomurowe stosuje się na styku komina lub ogniomuru z powierzchnią dachu w celu złagodzenia wywinięcia hydroizolacji z powierzchni poziomej na część pionową. Mogą być laminowane papą lub nie. Kliny okapowe są stosowane przy krawędziach dachu docieplanego styropapą w celu złagodzenia zejścia do rynny (zawsze laminowane  papą). Kliny w wersji A są niezbędne przy wykonywaniu obłych elementów architektonicznych, takich jak wole oko. Szczelne zakładki stwarzają trudność w rozciąganiu okapu i tu przydadzą się kliny, dzięki którym przechodzimy z dwóch do jednego rzędu dachówek. Kliny w wersji V one znajdują zastosowanie przy dachach wklęsłych lub lejowatych, umożliwiają przejście z jednego rzędu dachówek w dwa. Gdy mamy do czynienia ze źle wyprofilowanym płaskim dachem z pomocą przychodzą nam kliny styropianowe, które profilują spadki i przenoszą ciężar. Trójkątne kliny styropianowe znajdują zastosowanie na płaskich dachach krytych papą termozgrzewalną, ich podstawowym zadaniem jest skuteczne rozprowadzenie wody opadowej na połaci dachowej. Kliny odbojowe rozprowadzają wodę do wypustów rynien. Jest to istotne, gdy na dużych połaciach dachów przemysłowych, zwłaszcza w układzie z blachą trapezową, spadki są projektowane po jednej stronie koryta. 

Kliny do glazury służą do niwelowania różnic wielkości między płytkami oraz do ustawiania ich w różnych rzędach. Wtedy korzystamy z ze specjalnych klinów plastikowych. Wkładamy je pod płytkę i ustawiamy na takiej wysokości na jakiej wskaże nam poziomica. Kliny, które pomagają nam w montażu posadzek to zupełnie inny rodzaj narzędzia wykonany z zupełnie innych materiałów.